Skip to main content

ECE Expo

At the end of each academic year the Department of Electrical and Computer Engineering hosts the dynamic, interactive "ECE Expo"!  This event gives our final-year undergraduate students the opportunity to formally present their final-year capstone design projects, which are a culmination of their years of rigorous undergraduate study.   Everyone is welcome to join us for an exciting day of discovery!

What's all the buzz about?

At the end of each academic year the Department of Electrical and Computer Engineering gives undergraduate students the opportunity to formally present their final year design projects, just as their graduate counterparts do with their research findings at "ECE Expo". This event gives students the chance to gain feedback from faculty, peers and staff in their own and other disciplines.

Students in the full-year Elec Eng 4OI6 & Elec Eng 4BI6 capstone courses work in groups, designing and developing a project using the cumulative knowledge they've gained throughout their degree. These ~45 groups compete for prizes within three categories - Electrical, Computer, or Biomedical Engineering. During ECE Expo they are judged with certain criteria by industry representatives - sponsors of the event.

All undergraduate ECE students are encouraged to attend to see what they can expect to have achieved by the 4th year of their program!

Everyone is welcome to attend! Admission is free.  Drop in & browse at your leisure! And don't hesitate to request a demonstration and ask questions!

Photographs from past ECE Expos (and Poster Days, as the event was previously called) can be found on our FlickR page ( https://www.flickr.com/photos/ece_mcmaster/sets/ ), and videos can be found on our YouTube page ( https://www.youtube.com/user/ecemcmaster ).

Success Stories

Some of our Capstone Project groups have had success beyond graduating from McMaster's ECE program.

The sKan

The sKan

The sKan, designed in ECE's Electrical & Biomedical Engineering program 2016/17, has been further developed and is winning very impressive awards!

https://jamesdysonaward.org/news/skan-james-dyson-award-2017-international-winner/

https://theforge.mcmaster.ca/2017/03/24/announcing-forgemac-student-startup-competition-2017-winners/

The CPR Glove

The CPR Glove

The CPR Glove, a device designed in ECE's Electrical & Biomedical Engineering program 2006/07, has been widely recognized.  The inventors, Corey Centen and Nilesh Patel won the U.S. Collegiate Inventors Competition's undergraduate category award, and Time Magazine selected the glove as one of the best health inventions of 2007.

http://www.cbc.ca/news/technology/lifesaving-glove-to-get-u-s-clinical-trials-1.702300

Our sponsors

This showcase of what budding engineers can do draws great interest from industry.  Company representatives who come to judge at the event have such a great experience that they usually come back!  Having judges from industry is a win-win situation - our graduating students get to network with professionals in industry, potentially getting employment leads, and the companies can see new ideas and talent!

Our sponsors have included:

  • TI (Texas Instruments)
  • General Electric
  • Blackberry
  • Quanser
  • Qualcomm
  • Keysight Technologies
  • Gap Wireless
  • Hatch
  • Hydro One
  • ON Semiconductor
  • Siemens
  • Husky Injection Moulding Systems
  • Pivotal
  • Samsung Canada
  • Altera
  • Sigma Designs
  • AMD
  • Liberty Airport Systems
  • JMP Engineering
  • IDC Intelligent Diagnosis Corporation
  • variotus
  • Hamilton Health Sciences
  • IEEE EMBS (Engineering in Medicine & Biology Society)

Financial support has also been provided from within McMaster:

  • McMaster Engineering Co-op & Career Services department
  • McMaster eHealth graduate program
  • W.Booth School of Engineering Practice

Many thanks to all of these sponsors!!

 

Prize Winners

Cash prizes are awarded to the top 3 groups in each of the 3 categories - Electrical Engineering, Computer Engineering, and Electrical & Biomedical Engineering.

Congratulations to the following top project groups in 2016/17!

1st Place Electrical Engineering = The RAD (Radiation Aerial Detector): Jacob Gareau, Milan Kordic, Petru (Peter) Palcu, Winston Vernon

 1st Place Computer Engineering = Eye Quest: Artur Gaca, Sagi Rashish, Daniel Roberts, Opeyemi (Ope) Salau

 1st Place Electrical & BioMedical Engineering = Little Heart Analyzer: Emilie Corcoran, Alex Lao, Thomas Phan, Christina Riczu

2nd Place Electrical Engineering = Smart Table: Samuel Chin-Cheong, Mahfuzur Muhith, Lovepreet Randhawa, Ali Rizk

2nd Place Computer Engineering = Sign-Along: Owais Ahmed, Salman Alam, Tyler DeSouza, Shweta Sharma

2nd Place Electrical & Biomedical Engineering = Sleep Sense: Alexis Goodwin, Adam Rocque, Andrew Wynn-Williams

3rd Place Electrical Engineering = E-Guardian: Alison Bayzat, Moeenqaisar Mamaparo, Mark Nolle, Isabela Ozamiz

3rd Place Computer Engineering = Master LockBlaster: Jordan Bezugly, Muhammad Hessam, Justin Kwan

3rd Place Electrical & BioMedical Engineering = The sKan: Shivad Bhavsar, Rotimi Fadiya, Prateek Mathur, Michael Takla

In 2017 a new award was offered, thanks to Keysight Technologies. They provided a "Best Electronic Hardware" award, and gave a multimeter to each student in the winning group. Congratulations to the winning project group "BatCap": Yih-Jwu (E2)Hsiao, Dimitrije Jankovic, Jimmy Nguyen, and Pranav Rawal (from Elec & Biomed).

Congratulations to the following top project groups in 2015/16!

1st Place Electrical Engineering = The Smart Socket: Jonathan Adams, Derek Barnes, Matthew Pawelke, Gerrit Westenberg

 1st Place Computer Engineering = The Dartless Dartboard: Kevin Abraham, Michael Miranda, Estime Ntwari, Bayezin Selim

 1st Place Electrical & BioMedical Engineering = HandsOn: Bhavesh Kakwani, Bhavit Patel, Xinyan (Tom) Yang

2nd Place Electrical Engineering = The Helping Hand: Eugene Evseyev, Daniel Koh, Alex Mekic, Michael Tran

2nd Place Computer Engineering = Tactile Height Varying Shape Display: Daniyal Ajmi, Andrew Cording,  Arnold Prem, Tong (Tony) Wu

2nd Place Electrical & Biomedical Engineering = SidsCrib: Mohsin Khan, Olivia Paserin, Rami Saab, Kosuke Shimizu

3rd Place Electrical Engineering = Interactive Piano Teacher: James Harper, Bo Lian, Sofia Vasilyeva, Kevin Zielinski

3rd Place Computer Engineering = Applications of Visual LIght Communications: Ricky Hu, Colin Nurnberg, Damilola Oyero, Vinodh Rodrigues

3rd Place Electrical & BioMedical Engineering = Cognosco: John Albert Barberiz, Mandakini Jain, Akiv Jhirad, Larona Toteng

Congratulations to the following top project groups in 2014/15!

1st Place Electrical Engineering = Glove Integrated Electrical Test and Analysis Apparatus: Andrew Hoang, Warren Pawlikowski, Samuel Rawson, Daniel Shaughnessy

 1st Place Computer Engineering = Illuminous: Shivam Bhojak, Zhe (Gavin) Chen, Tanguy Hector, Xiaoxu Zheng

 1st Place Electrical & BioMedical Engineering = Imito-64: Andrew Mahabal, Dickson Wong, Dennis Yazhemsky

2nd Place Electrical Engineering = Single Source: Esam Abdulsatar, Patrick Hung, Maano Moilwa, Craig Sloggett

2nd Place Computer Engineering = Angry Birds In Motion: Zihao Bai, Fred Lin, Chen Tang

2nd Place Electrical & Biomedical Engineering = ReducTrem: Wilfred Cho, Paul Malcolm, Daniel Tajik

3rd Place Electrical Engineering = Bandmate: Jonathan Chong, Scott Heath, Daniel Perlman, Jordan Robinson

3rd Place Computer Engineering = Lego Sorter: Michael Bot, Haoding Li, Mark Shanks, Ross Willett

3rd Place Electrical & BioMedical Engineering = EOG Hearing Assistive Device: Emily Au, Rebecca Gagnon, Magy Salib

Congratulations to the following top project groups in 2013/14!

1st Place Electrical EngineeringRemote 3D Vision: Mike Eull, Omar Faiz, Jonathan Moscardini, George Williams

 1st Place Computer Engineering = Digital Water Curtain: Ola Al-Bassam, Mohamad Al-Dahwe, Tianlan Wang, Di Yang

 1st Place Electrical & BioMedical Engineering = NOISE-Neural Oscillation Identification & Signal Extraction: Alex Bowes, Trevor Hilton, Elliott O'Brien, Larissa Taylor

2nd Place Electrical Engineering = The Electric Trike: Colin Anderson, Scott Banks, Bradley McNeil, Peter Skomorowski

2nd Place Computer Engineering = Self-Playing Piano: Edwin Blanco, Patrick Dennis, Keshav Goyal

2nd Place Electrical & Biomedical Engineering = Serenity - A Navigational System for the Visually Impaired: Jaskaran Dhillon, Bojan Gavrilovic, Eric Lesiuta, Dwip Shah, Saurabh Shaw

3rd Place Electrical Engineering = Robotic Goalkeeper: Xiaodong Chen, JiuXin Wang, Zhen Hong Wang, Shiyuan Wu

3rd Place Computer Engineering = Laser Sensing & Targeting Device: Calvin Bouwman, Berkin Can, Ranko Ivetic, Pawel Wojt

3rd Place Electrical & BioMedical Engineering = STIMUSKEL - Stroke Rehabilitation Device: Alexander Figueroa, Astrik Golendukhin, Jason Paquette

Congratulations to the following top project groups in 2012/13!

1st Place Electrical EngineeringBLADES - BiPedal Electrically Actuated Drive System: Ali Ahad, Amanda Anton, Philip Deljanov

 1st Place Computer Engineering = Multipurpose Cartographer CNC System: Ivica Kvasina, Walter LaPlante, Nick Playle

 1st Place Electrical & BioMedical Engineering = Hands-free Accessibility Computer Interface: David Newman, Samantha Williams, Trinette Wright

2nd Place Electrical Engineering = The ElectroCruiser: Nilay Desai, Negin Mahmoodi, Ankur Malik, Vatsal Panchal, Vikram Sridhar

2nd Place Computer Engineering = iEYE: Jianning Huang, Bo Qin, Baidong Sun, Qiang Zheng

2nd Place Electrical & Biomedical Engineering = Optimization of Brain Computer Interface for Wheelchair Control: Emily Bot, Deanna Socha, Garni Tatikian

3rd Place Electrical Engineering = People Counting With IR Camera: Dinu Amarasinghe, Stuart Pritchard, Alex Van Heuvelen, Artur Winiarek

3rd Place Computer Engineering = Lecture Me: Soroush Akbarzadeh, Stefan Dye, Nicholas Paris, Maneesha Senarath

3rd Place Electrical & BioMedical Engineering = NeoTrace: Aditi Chemparathy, Akalvizhy Elanko, Anuja Goyal

Congratulations to the following top project groups in 2011/12!

1st Place Electrical Engineering = Green Door: Mike Dawson, Luke Drijber, Scott Gooding, Jeremy Jakob

 1st Place Computer Engineering = Mobile Patient Monitoring System: Asad Baig, Roshny Francis, Rohit Jayaprakash, Pratik Purohit, Umer Zafar

 1st Place Electrical & BioMedical Engineering = Brain Computer Interface (Controlling a Wheelchair): Sartaj Dua, Anton Lodder, Zeeshan Razvi

2nd Place Electrical Engineering = Speed Bump Power Generating System: Sunny Attarde, Justin Pilakka, Haneet Randhawa

2nd Place Computer Engineering = FPGA Based Chess Engine: Corey Ballantyne, Alex Kavagoe, Byron Sinclair, Andrew Taylor

2nd Place Electrical & Biomedical Engineering = EMG Responsive Flexor Knee Brace: Daniel Gelman, Garret McConville, Ziqi Wang

3rd Place Electrical Engineering = Easily Programmable Robotic Arm: Steven Li

3rd Place Computer Engineering = Automatic 3D Modeller: Jacob Alexander, Gary Dew, Thomas Griffatong, Sheldon Keeping

3rd Place Electrical & BioMedical Engineering = Neonatal Movement Monitoring System: Nilanthy Balendra, Maureen Chan, Mridula Ajit Kumar

Congratulations to the following top project groups in 2010/11!

1st Place Electrical EngineeringDynamic Demand Controller: Nathan Cox, Deepak Gidwani, Varun Goyal

 1st Place Computer Engineering = Projecting Into The Future: Jeffrey Coletti, Anita Jagdeo, Joseph Veloce, Caroline Youssef

 1st Place Electrical & BioMedical Engineering = Semi-Autonomous Navigation System of Smart Wheelchairs: Maggie Chen, Samantha Chan, Mojdeh Sadeghi

2nd Place Electrical Engineering = Mobileyez - Smartphone-based Home Surveillance: Diksha Dhall, Mohammad Arij Khan, Fahad Khan, Hitesh Patel, Mehran Reza

2nd Place Computer Engineering = Low Cost 3GHz VNA: Chris Kruitz, Navdeep Pama, Gabriele Pavone, Greg Schneider

2nd Place Electrical & Biomedical Engineering = Central Sleep Apnea Detection and Stimulation: Mohammed Islam, Steven Kinio, Taimur Qasim

 

Congratulations to the following top project groups in 2009/10!

1st Place Electrical Engineering = Maximum Point Power Tracker Charge Controller for Photovoltaic Power Systems: Tim Bernasch, Marcin Kanczuga, Simon Kokosza, Janan Rajeevikaran

 1st Place Computer Engineering = A 3D Camera: Khaled Chebaro, Lucas Dobrowolski, Yaser Jafar, Charles Wah

 1st Place Electrical & BioMedical Engineering = A system to Quantify Upper Limb Function: Larissa Schudlo, Natalie Tong

2nd Place Electrical Engineering = Non-invasive Wireless Health Monitor: Gagandeep Chambal, JohnMark de Mello, Matheus Medeiros, Premal Parekh, Harinder Thind

2nd Place Computer Engineering = Contactless Mobile ECG: Hanseul Choi, Christoph Larndorfer, Emily Lukes, Reinhard Peer

2nd Place Electrical & Biomedical Engineering = there was a tie...

Hybrid System for Fall Detection & Fall Prevention: Binh Nguyen, Jonathan Tomkun

Accelerometry Posture Correction System: Nanxi Zha, David Zhitomirsky

The Next Event

Thursday April 5, 2018

9:00am to 4:00pm

CIBC Hall (on the 3rd floor of McMaster University Student Centre)

For more information on this event, please contact ECE's Undergraduate Administrative Assistant at ugadmin@mail.ece.mcmaster.ca